top of page

Terapia behawioralna psów i kotów

Terapia to proces wymagający czasu oraz zaangażowania nie tylko ze strony behawiorysty, ale również ze strony opiekunów. Behawiorysta zapewnia odpowiednie narzędzia i zaplecze teoretyczne do pracy, monitoruje postępy zapewniając wsparcie na każdym etapie terapii. Metody i tempo pracy dostosowuje się do możliwości zarówno zwierzęcia, jak i opiekuna. Nie ma magicznych rozwiązań, które z dnia na dzień rozwiążą wszystkie problemy, ale z odpowiednią dawką zaangażowania i cierpliwości można wypracować większość zgodnych z etogramem zwierzęcia zachowań, a także zmodyfikować te uznawane przez opiekunów za problemowe.

Behawioryści zwierzęcy i trenerzy COAPE są wykwalifikowanymi profesjonalistami w zakresie zachowania oraz terapii zachowania zwierząt towarzyszących. Jako członek CAPBT - Stowarzyszenia Behawiorystów i Trenerów COAPE, moja wiedza oraz metody pracy podlegają rzetelnej weryfikacji, co daje gwarancję stosowania skutecznych i jednocześnie nieszkodliwych metod, opartych na technice wzmocnień pozytywnych. Stale poszerzam swoją wiedzę i korzystam z profesjonalnych narzędzi pracy. W ocenie zachowania zwierząt stosuję model zwany MHERA - jest to kompleksowe i wieloaspektowe podejście koncentrujące się na przeżywanych przez zwierzę emocjach.

Pierwsza konsultacja

Pierwsza konsultacja trwa około 1.5-2h. Składa się na nią wizyta w domu, podczas której zbieram obszerny wywiad oraz na bieżąco tłumaczę wiele aspektów, a także sporządzenie raportu z podsumowaniem zaleceń. Ponadto, w przypadku opiekunów psów - czasem wspólny spacer, na którym obserwuję relację na linii opiekun - pies oraz pokazuję podstawy stosowania smyczy/linki jako narzędzia służącego komunikacji.

 

Przed pierwszym spotkaniem proszę o wypełnienie wstępnego kwestionariusza, który pozwoli mi się lepiej przygotować do wizyty,

oraz o przygotowanie i przesłanie nagrań niepokojących zachowań.

 

Koszt pierwszej konsultacji to 350zł-450zł (zależnie od ilości zwierząt oraz ewentualnych kosztów dojazdu), natomiast  koszt każdego kolejnego spotkania w ramach terapii to 200złBezpłatny dojazd na terenie Gdyni. Istnieje też możliwość spotkania się w terenie. 

Jeśli w domu mieszka większa ilość zwierząt, koszt konsultacji

wzrasta o 50-100zł (zależnie od ilości zwierzaków), ponieważ

konieczna jest szczegółowa analiza relacji pomiędzy

zwierzakami, zaś sama konsultacja trwa odpowiednio dłużej.

Po pierwszej konsultacji opiekunowie mają 2-3 tygodnie na wprowadzenie koniecznych zmian w domu, a także w swoich głowach.

6DF275E4-5D5B-4E1C-9260-C553BF5E9AD4.jpg
20230505_182929.jpg
Kolejne spotkanie

Kolejne spotkanie w przypadku kotów odbywa się w ponownie w domu opiekuna lub, wedle potrzeby oraz chęci - online. Natomiast w przypadku psów kolejne spotkania odbywają się najczęściej w terenie. Ustalamy dogodne miejsce spotkania, np. park w pobliżu plaży. Takie spotkanie trwa około 1h i kosztuje 200zł + ewentualny koszt dojazdu.

Pies oraz opiekun są wystawieni na więcej bodźców, a

sytuacja jest trudniejsza. Pracujemy wówczas nad

komunikacją na linii opiekun-pies, uczę również odczytywać mniej lub bardziej subtelne sygnały wysyłane przez

zwierzaka. Takie spotkania powtarzamy w zależności od potrzeb indywidualnych każdego psa oraz jego opiekuna.

 

*Jest to przykładowy schemat działania, ponieważ każdy zwierzak i opiekun jest inny, a Wasza relacja jest niepowtarzalna. Każdy problem, z którym się zmagacie, traktuję indywidualnie, i na tym założeniu opieram plan działania dostosowany do Waszych potrzeb oraz możliwości.

Konsultacje online

Niektóre spotkania w przypadku kotów lub psów wykazujących problemy głównie w domu (np. zaburzenia separacyjne) mogą odbywać się online - telefoniczne lub w formie rozmowy wideo za pośrednictwem Google meet lub innego komunikatora.

 

Koszt pierwszej, diagnostycznej konsultacji w tej formie to 300zł, natomiast koszt każdej kolejnej w ramach terapii to 170zł. W cenie pierwszego spotkania zawarte jest przygotowanie planu terapii oraz sporządzenie raportu z podsumowaniem zaleceń.

FF29367D-DF17-4759-87F3-5C19DDC0D4BE.jpg
76688714-235A-4D56-9360-155A9C19F27F.jpg

Zapewniam narzędzia do pracy oraz wsparcie
przy problemach takich jak (między innymi):

 • zaburzenia separacyjne

 • zaburzenia lękowe

 • zachowania agresywne

 • reaktywność

 • nadmierne pobudzenie

 • nadmierna wokalizacja

 • ciągnięcie na smyczy

 • obrona zasobów

 • fiksacje

 • zaburzenia kompulsywne

 • problemy z czystością, załatwianie się poza kuwetą

 • wybór odpowiedniego psa lub kota 

 • podjęcie decyzji o adopcji

 • przygotowanie na pojawienie się nowego domownika (dziecka, innego zwierzaka)

 • warsztaty komunikacji / spacery socjalizacyjne​​

 • treningi indywidualne 

bottom of page