top of page

Rola petsittera

Obecnie wiele osób zmaga się z codziennością i zobowiązaniami, zastanawiając się, jak zapewnić swoim zwierzakom odpowiednią opiekę na czas ewentualnej nieobecności. Chcąc mieć pewność, że pupil trafi w dobre ręce, warto rozważyć pomoc profesjonalisty. Tak jak babysitter oznacza opiekunkę lub opiekuna do dzieci (baby - dziecko, sitter - opiekun), potocznie nianię, tak petsitter oznacza opiekuna zwierząt domowych. O ile zatrudnianie osoby do opieki nad dziećmi nie jest niczym nadzwyczajnym, o tyle profesja petsitterów dopiero w ostatnich latach zyskuje na popularności.


Wybór odpowiedniej osoby

Ponieważ zawód petsittera nie jest zawodem regulowanym, w wyborze właściwej osoby warto kierować się odpowiednimi kwalifikacjami. Paradoksalnie, wraz ze wzrostem popularności tego zawodu, wzrasta też liczba niewykwalifikowanych osób chcących podejmować się opieki, oraz kursów niezapewniających wymaganych kompetencji. Aby być dobrym opiekunem, nie wystarczy miłość do zwierząt. Konieczna jest wiedza z zakresu zachowania, potrzeb gatunkowych, podstaw anatomii i fizjologii, a nawet umiejętność udzielenia pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Ze strony właściciela natomiast kluczowe jest, aby jasno określić oczekiwania oraz potrzeby, a także zapewnić zatrudnionej osobie niezbędne do należytego wykonania pracy narzędzia.


Rola petsittera

Rola opiekuna zwierząt domowych nie ogranicza się jedynie do karmienia i wyprowadzania na spacer – obejmuje szeroki zakres czynności, począwszy od zadbania o podstawowe potrzeby, w tym dbałość o dobrostan i bezpieczeństwo, a nawet uważne monitorowanie zdrowia i zachowania podopiecznego, aż po bardziej spersonalizowane, uwzględniające specyficzne wymagania swojego pracodawcy lub podopiecznego. Konieczne może być podawanie leków, pielęgnacja lub wizyty w gabinecie weterynaryjnym.  Większość właścicieli ceni sobie regularne sprawozdania z przebiegu wizyty, zawierające wszystkie bardziej lub mniej istotne szczegóły.


Hotel czy opieka indywidualna?

W odróżnieniu od hoteli dla zwierząt, petsitter może dopasować się do indywidualnych potrzeb zwierzęcia oraz do konkretnych oczekiwań właścicieli. Ponadto, niektóre hotele nie posiadają nie tylko właściwych kwalifikacji, ale również przestrzeni zapewniającej komfort zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Dla wielu zwierząt, w szczególności kotów, tymczasowa zmiana środowiska jest bardzo trudnym przeżyciem, nie wszystkie też radzą sobie w bezpośredniej bliskości innych osobników tego samego lub innego gatunku. Należy mieć na uwadze, że nadmierny stres zwierzę może przypłacić zdrowiem. Pozostawienie pupila w domu pod opieką odpowiedniej osoby, z którą najlepiej zapoznać go wcześniej, pozwala zminimalizować stres.


Profesjonalny opiekun jest nieocenionym wsparciem także podczas terapii zaburzeń separacyjnych - kluczowe jest wtedy wyhamowanie ciągłej reakcji stresowej spowodowanej nieobecnością właściciela, a w skrajnych przypadkach – uniemożliwienie zwierzęciu wykonywania czynności, które mogą być niebezpieczne i prowadzić do bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia.


Jakie kwalifikacje powinien posiadać petsitter?

Zrozumienie zachowań oraz indywidualnych potrzeb gatunkowych, umiejętność radzenia sobie w różnych sytuacjach oraz cierpliwość i empatia są kluczowe. Dodatkowo, uważność i elastyczność są niezbędne do sprostania zróżnicowanym potrzebom zarówno zwierząt, jak i ich właścicieli. Przydatna może okazać się również wiedza z zakresu medycyny behawioralnej, która umożliwia wyłapywanie objawów z grupy behawioralnych oznak chorób somatycznych.


Podsumowując, petsitterzy oferują wsparcie, dając możliwość skupienia się na innych aspektach życia codziennego lub swobodnych podróży, służbowych i prywatnych, szczególnie osobom, które chcą mieć pewność, że ich zwierzaki w razie potrzeby otrzymają niezbędną pomoc. Świadomość społeczna rośnie i coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że pomoc sąsiada lub członków rodziny niekoniecznie będzie najlepszym rozwiązaniem. Rola petsittera nabiera coraz większego znaczenia, tworząc most pomiędzy potrzebami właścicieli a dobrem ich zwierząt.


Literatura:

  1. Brown L., & Garcia M. (2020). "Petsitting as a Profession: Challenges and Opportunities." Journal of Animal Care Management, 8(2).

  2. K. Overall, Manual of Clinical Behavioral Medicine for Dogs and Cats, 2013.

  3. Martinez, G., & Thompson, R. (2021). "Petsitting: An Emerging Field in Pet Care Services." Animal Welfare Perspectives, 12(4).


Artykuł opublikowany na stronie Ethoplanet: https://ethoplanet.com/blog/rola-petsittera/

2 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Σχόλια


bottom of page